The logo of the baRUNNER website.

baRUNNER - a website for the British Airways Athletics Club

The logo of the baRUNNER website.
HOME DIARY
NEWS RESULTS
EVENTS

Awards for 2016 (presented February 2017)

Award
(link to previous winners)
2016 Recipient Reason
Chairmanís Award Steve Hillier Steve's formal role as club secretary involves him administrating the club committee meetings and evenings like the awards evening.  However Steve also handles most communications between the club and many other bodies including BA Clubs, Imperial Collage, local councils, the police, bus companies and even the local pizza supply company.
Alamo Trophy Tom Rowley Tom ran his first ever WARR race for the team in Chicago this year.  At 89 years of age he was the oldest man in the field as he ran round the 5k course to finish in a time of 54:26 - and notably ahead of 56 other finishers.
Brian Forrester 10K Trophy Paul Knechtl He remains one of the most successful 10K runners this club has ever fielded, and highlighted his abilities with an impressive 36 minute run at WARR in the autumn.  He finished third overall in that race.
Round The Block Trophy Steve Hillier Winner by a narrow margin.  
Menís Track and Field Gary Rushmer He competed strongly in the Rosenheim League and in the Vets League.  He was a regular throughout the summer, representing BA in all events on the track, as well as the Long Jump and Triple Jump.  At the club championships he won the 400m, 800m, 1000m, 1500m and Triple Jump and tackled all the heavy weights, and he eventually topped the points table by a considerable margin. 
Ladies' Track and Field Julie Barclay She produced excellent times in the Vets League matches in both sprint and middle distance events, to narrowly take the title.
The Club parkrun Trophy Steve Newell By running at Tooting Common early in the year, he reclaimed his "LonDone" status of having run at all London parkruns - and visiting each by public transport or bike. His recent focus has been on earning his 250 parkrun shirt but he'll shortly be on his bike again to catch up on two new London parkruns started recently.  His biggest parkrun contribution to this club is that he maintains the weekly stats of which member have run at which park and their relative achievements (and achievements of relatives).  With highlights published each week in the digest, this enables every member of the club to participate in a team run every Saturday.
Menís Cross-Country Trophy Richard Ruffell Across 2015/16 22 members took part in some or all of six races.  Our winner performed well in all four Surrey League races and the club championships, beating John and Mark Taylor into 2nd and 3rd places in the race for this trophy.
Ladies Cross-Country Trophy Monica Alonso She didnít miss a league race and improved throughout the season.
Most Improved Athlete Neil Frediani He had a great 2016, with seven PBís at seven distances.  He shaved 40 seconds off his 5K time, he achieved a 90 second improvement over 5 miles and he took a massive 40 minutes off his marathon personal best!
Female Athlete of the Year Julie Barclay

She has been running well in the 100m, all the way up to 10K and beyond. She had a great summer in the Track & Field Veterans League, and capped it off with a great run at WARR.  She finished third overall in the Womens 10K, and was the winner of the Womens Masters Event.

Male Athlete of the Year Chris Kelly

He produced regular newsworthy performances for BA.  He continued to compete at parkrun practically every week, with some excellent sub-20 times.  He greets and encourages new runners on a Wednesday night, here at the club.  Meanwhile, he produces good-for-age Marathon performances year after year. He also works hard for the club.

Veteranís Trophy Helen Smith She has been inspiring others for over a decade.  She has tackled the long runs, put an arm round the injured competitor, and cheered our fast runners to victory.  She has injected fun into every event she has competed in, and helped to make us a truly social club.  Whatís more, her performances in the past year make her a strong candidate for Most Improved Athlete.

Link to Award Presentation notes from Previous Years

Special Awards

Year award earned Award Recipient
2013 Special Marathon Award Jagjit Singh Batth
2013 Tom Mitchell Trophy (awarded by BA Clubs) Chris Kelly

Chairman's Award

The award presented by the Chairman to the club member who has made the greatest contribution to the club over the previous period of time.

Year  Chairman's Award
2016 Steve Hillier
2015 Chris Kelly
2014 Alastair Heslop
2013 Roderick Hoffman
2012 Tom Rowley
2011 Simon Turton
2010 Katherine Henville (Stather) and Roderick Hoffman
2009 Paul Brandon
2008 Alan Friar
2007 Steve Hillier
2006 Alastair Heslop
2005 Malcolm Field
2004 Melanie Rook (Holman)
2003 Tom Rowley
2002 Frank Di Martino and George Jones
2001 Harry Wild and Patrick O'Shea
2000 Bill Buckley
1999 Paul Knechtl
1997 - 1998 Steve Newell
1996 - 1997 Anne Coffey
1995 - 1996 Jane Harbert and Ron Feeney
1994 - 1995 Simon Turton and Ian Hudson
1993 - 1994 Eddie Ketterick
1992 - 1993 Tom Rowley
1991 - 1992 Taylor Family
1990 - 1991 Mowle Family

Alamo Trophy

Presented for the most note-worthy performance at the year's World Airline Road Race, not necessarily running related!

Year Alamo Trophy Winner
2016 Tom Rowley
2015 Paul Knechtl
2014 Lissa Pritchard and Deby Helsdon
2013 Richard Ruffell
2012 Gareth Snook
2011 Adrian Haines
2010 The WARR Core team Alan Friar, Graham Taylor; Helen Smith; John Taylor; Marion Woodhouse; Mark Taylor; Natalie Lang; Nick Edge; Paul Brandon; Simon Turton
2009 Paul Knechtl and Monica Alonso
2008 ?
2007 George & Suzie Jones
2006 Dave Rimmer
2005 The Taylor Family
2004 Paul Toms
2003 George Jones
2002 Alan Anderson

Brian Forrester 10k Trophy

Presented to the club member with the most outstanding 10k achievement in the previous year.

Year Brian Forrester 10K Trophy
2016 Paul Knechtl
2015 Julie Barclay
2014 Paul Knechtl, Adrian Haines and Dave Dixon
2013 Paul Knechtl
2012 Tony Barnwell
2011 Joe Nolan
2010 Dave Dixon
2009 Joe Nolan
2008 Tony Barnwell
2007 Joe Nolan
2006 Deby Helsdon
2005 John Taylor
2004 Barry Walters
2003 Brian Bennett

Round-the-Block Trophy

This is a trophy that has to be earned by devising, marshalling and taking part in BA events throughout the year.  The more you compete, plan or marshal, the more points you earn.

Year Round The Block Trophy
2016 Steve Hillier
2015 Neil Frediani
2014 Neil Frediani
2013 Steve Newell
2012 Steve Newell
2011 Steve Hillier
2010 Brian Forrester
2009 ?
2008 ?
2007 Richard Ruffell
2006 Steve Newell
2005 Steve Newell
2003 John Coffey
2002 John Coffey

Men's Track and Field

Presented to the male athlete who has shown the greatest all round ability at a wide range of events at the club's track and field fixtures. 

 
Year Menís Track and Field
2016 Gary Rushmer
2015 Gary Rushmer
2014 Gary Rushmer
2013 Gary Rushmer
2012 Eddie Giles
2011 Eddie Giles
2010 Eddie Giles
2009 Adrian Haines
2008 Paul Goldsmith
2007 Gary Rushmer
2006 Gareth Hobby
2005 Martin Holman
2004 Martin Holman
2003 Paul Goldsmith
2002 Tommy Di Martino
2001 Tommy Di Martino
2000 John Taylor
1999 John Taylor

Ladies Track and Field

Presented to the female athlete who has shown the greatest all round ability at a wide range of events at the club's track and field fixtures.
Year Ladies Track and Field
2016 Julie Barclay
2015 Janet Smith
2014 Not awarded
2013 Not awarded
2012 Not awarded
2011 Melanie Holman
2010 Katherine Henville (Stather)
2009 ?
2008 Katherine Henville
2007 Katherine Henville
2006 Melanie Holman
2005 Katherine Henville
2004 Melanie Rook
2003 Melanie Rook
2001 Anne Hurn

Club parkrun Trophy

Presented to the club member with the greatest parkrun contribution or achievement

Year parkrun Trophy
2016 Steve Newell
2015 Alan Anderson

Men's Cross-Country Trophy

Presented to the man who had most cross country success in the previous year.
Year Menís Cross-Country Trophy
2016 Richard Ruffell
2015 Mark Taylor
2014 Gary Rushmer
2013 John Taylor
2012 Barry Walters
2011 Barry Walters
2010 Barry Walters
2009 Mark Taylor
2008 Barry Walters
2007 Gary Rushmer
2006 Gary Rushmer
2004/5 John Coffey
2003/4 Graham Taylor
2002/3 Barry Walters
2001/2 Mark Taylor
2000/1 John Taylor
1999/2000 Howard Harnett
1998/9 John Taylor
1997/8 Barry Walters

Ladies Cross-Country Trophy

Presented to our lady athlete who had most cross country success in the previous year.
Year Ladies Cross-Country Trophy
2016 Monica Alonso
2015 Monica Alonso
2014 Helen Smith
2013 Marion Woodhouse
2012 Helen Smith
2011 Marion Woodhouse
2010 Katherine Henville (Stather)
2009 ?
2008 ?
2007 Deby Helsdon
2006 Helen Smith
2005 Lesley Macaskill
2004 Colette O'Neill
2003 Colette O'Neill
2002 Colette O'Neill

Most Improved Runner

Presented to the club member with the best year on year improvement to their running performances.

Year   Most Improved Runner Award
2016 Neil Frediani
2015 Ian Cunningham
2014 Joe Nolan
2013 Roderick Hoffman
2012 Simon Turton
2011   Simon Ashford
2010   Marion Woodhouse
2009   John Coffey
2008   Caroline Akazou
2007   Chris Kelly
2006   Toby Houghton
2005   Martin Holman
2004   Dennis Foxley
2003   Leigh Bickerdyke
2002   Richard Ruffell
2001   Toby Houghton
2000   Paul Knechtl
1999   Anne Hurn
1998   Simon Turton
1996 - 1997   Tim Clark
1995 - 1996   George Jones
1995   Simon Turton
1994 Judy Connaghton
1992 - 1993 Martin Bruce
1991 - 1992 Robert Garner
1990 Alastair Heslop
1989 Eddie Ketterick
1988 Duncan Wright

Female Athlete of the Year

Year Female Athlete of the Year
2016 Julie Barclay
2015 Monica Alonso
2014 Janet Smith
2013 Helen Smith
2012 Marion Woodhouse
2011 Lissa Pritchard
2010 Lissa Pritchard
2009 Katherine Henville
2008 Melanie Holman
2007 Katherine Henville
2006 Deby Helsdon
2005 Katherine Henville
2004 Katherine Henville
2003 Colette O'Neill
2002 Melanie Holman
2001 Judy Connaghton
2000 Jane Harbert
1999 Caroline Yarnell
1998 Anne Hurn
1997 Lesley Macaskill
1996 Elsa Curran
1995 Lesley Macaskill
1994 Melody Collman
1992 - 1993 Jane Harbert
1991 - 1992 Sharon Kassemzadeh
1990 Sue Wells
1989 Jean Smith
1988 Melody Collman
1987 Jo Wells
1986 Jane Harbert

Male Athlete of the Year
Year Male Athlete of the Year
2016 Chris Kelly
2015 Colin Haylock
2014 Paul Knechtl
2013 Steve Hillier
2012 Paul Knechtl
2011 Chris Kelly
2010 Paul Knechtl
2009 ?
2008 ?
2007 Gary Rushmer
2006 Malcolm Field
2005 Barry Walters
2004 Andy Macaskill
2003 George Jones
2002 Tommy Di Martino

Veteran's Trophy
Year Veteranís Trophy
2016 Helen Smith
2015 Joe Nolan
2014 Eddie Giles
2013 John Coffey
2012 Steve Newell
2011 John Coffey
2010 Alan Anderson
2009 Adrian Haines
2008 Steve Newell
2007 Adrian Haines
2006 Eddie Giles
2005 John Taylor
2004 Gary Rushmer
2003 Barry Walters
2002 Mark and Graham Taylor
2001 Brian Bennett
2000 Chris Stockwell
1999 Lesley Macaskill
1998 Brian Forrester
1997 Steve Hillier
1996 Barry Walters
1995 John Coffey
1994 Allan Hardy
1993 Tom Rowley

 

      

Full Index